Ders Çalışma Stratejisi

Adım Hamle Yapılacak Örnek
1
HEDEF
Hedefimiz hala yoksa belirlemeli, hedefimiz için eksikliklerimizi tespit etmeli, ortalama olarak sıralamamız ne olmalı çıkarmalıyız. En önemlisi sıralama tahminine göre ders çalışma hazırlığımızın tamamlanması gereklidir. HEDEF: İTÜ-İşletme Mühendisliği ilk 15.000’e girmeliyim. Matematiğim hala zayıf durumda bu yüzden hergün en az 1 konuya hakimiyet kurmalıyım ve Matematik tekrarlarımı aksatmamalıyım. Bu hafta en az 5 konuya tam anlamıyla çalışacak, konu hakkında 50’şer adet soru çözümü gerçekleştireceğim.
2
KONU
Konu çalışması, derste gördüğüm konulara tam hakimiyet kurmadan konuyu geçmemelisiniz. Konu çalışması gerçekleştirmeden, o konu hakkında 200 soru çözüp, 70 yanlış çıkarmanın bir anlamı yoktur. Konu hakimiyeti sağladıktan sonra ise hız kazanmak, bol soru çeşidi görmek daha basitleşir ve hakim olduğunuz konuda az yanlış çıkararak motivasyon kazanmanız sağlanmış olur. KONU: Üslü Sayılar Derste gördüm, tekrarlarımı yaptım, föylerin arkasında bulunan soruları çözdüm. Yeterli gelmedi, konuya dair video izledim, tekrardan örnek çözümlü soruların üzerlerinden geçtim ve konu hakkında bol soru çeşidi görerek, yanlışlarımı arkadaşlarıma veya öğretmenime sordum.
3
TEKRAR
Ders çalışma programına uymak, başarılı olmak, konularda, denemelerde bilgiye hakim olmak için en önemli adım ”tekrar”dır. Tekrar olmaksızın o gün öğrendiğimiz bilgiler her zaman askıda kalır. Derste ilk defa gördüğümüz bir yöntemi çok iyi kavrayabiliriz… Ancak o yöntemi tekrar etmezsek, kenara aldığımız notları, ipuçlarını gözden geçirmezsek ve kendimiz gördüğümüz bu yöntem ile alakalı soru çözmezsek her şey anlık öğrenmede kalır, kalıcılık maalesef sağlanamaz. Bu yüzden her gün ders-konu-soru-ipucu tekrarlarını köşeye atmamalıyız. TEKRAR: Eve geldim, dinlendim… O gün gördüğüm konuları gözden geçirmek için gerekli dokümanları hazırladım. Ders notlarımı tekrardan okudum, formülleri ezberledim. Ardından o gün hangi soru tarzlarını gördüysem bir kez de kendim çözmeye çalıştım. Takıldığım noktaları işaretlerim, öğretmenlerime soracağım. Sonrasında işlediğimiz konuyla ilgili en az 50 adet soru çözdüm ve kendi ders çalışma programıma döndüm.
4
SORU ÇÖZÜMÜ
Bol soru çeşidi görmek hem algımızın daha fazla açılmasına hem de soru çözerken hız kazanmamıza yardımcı olur. Ancak konu çalışmalarımızı toparlamaya başladığımız zamanlarda çözdüğümüz soru adetleri az geldiğinden vicdan azabı duymamalı. Birkaç ay sonra daha verimli soru çözümü yapmak için şuan konu hakimiyeti ile uğraştığımızı unutmamalıyız. Tekrar yaparken, yeni bir konu çalışırken veya tekrardan sonra zaten yeteri kadar soru çözüyoruz. Gün içerisinde elbet soru çözme hedefleriniz bulunmalı. Yalnız konu çalışma,bitirme, hakim olma hedefleriniz daha yoğun olmalı. Bu dönemden sonra çok hızlı, daha verimli, bol soru çözeceğimizi unutmayalım.
5
DENEME
Adı üzerinde… Deneme sınavları. Kendimizi, bilgimizi, başarımızı sınadığımız sınavlar… Özellikle eksiklerimizi bize gösterecek olan bu deneme sınavları bizler için oldukça önemli yere sahip. Sınavda sıkılabilir, ciddiye almadığınız anlar olabilir… Ancak unutmamalı denemeden nerede olduğumuzu, eksikliklerimizi kapatarak daha ileri nasıl gidebileceğimizi anlamak oldukça zordur. Bu yüzden sıkılsak dahi sınavı sonuna kadar çözmeye çalışmalıyız… Unutmayın denemeden bilemeyiz 🙂 Denemeyi ciddiye aldım. Bütün bilgimin en doğru şekilde ölçüldüğüne eminim. Sonrasında konu analizli karnemde bulunan yüzdelik başarılarıma baktım ve %30 paragrafta, %40 üçgenlerde başarılı olduğumu gördüm. Bu yüzden en çok bu aralar düşük performans gösterdiğim konulara yoğunlaşarak, hatalarımı telafi etmeye çalışacağım. Telafi ederek, bir sonraki denemede netlerimi daha yukarı çekebileceğim. Bu da bana motivasyon olarak geri dönecek. Çünkü başarının ve emeğinin karşılığını alma duygusu kadar güzel bir his yok… Biliyorum.